Bezpieczeństwo dzieci w Internecie  

Czym jest Internet?

Podstawową częścią Internetu jest sieć komputerów. Daje to ogromne możliwości zapewniając rozmaite typy komunikacji – tekstową, głosową, video bez ograniczeń czasowo-przestrzennych.

Zalety: zdobywanie i pogłębianie wiedzy, kontakty ze znajomymi, źródło rozrywki, rozwijanie zainteresowań.

Wady: niebezpieczne treści, niebezpieczne pliki, kontakty z niebezpiecznymi nieznajomymi, uzależnienie
od Internetu, straty finansowe.

 Aktywności w Sieci

·       WWW (World Wide Web) – przeglądarki internetowe, stanowiące najpopularniejszą usługę w Internecie, dzięki nim w prosty sposób   możemy korzystać z zasobów Sieci. Niezliczone witryny w Internecie zawierają informacje na wszystkie tematy. Niestety, wśród nich    natknąć się można również na treści nielegalne lub szkodliwe.

·   E-mail – poczta elektroniczna, umożliwiająca przesłanie listów oraz plików. Narzędzie, bez którego wiele osób
nie wyobraża sobie dzisiaj pracy.

·   Komunikatory – programy umożliwiające rozmowy z innymi użytkownikami Sieci – w formie tekstowej, głosowej,
a nawet z obrazem
   video. Umożliwiają prowadzenie wirtualnego życia towarzyskiego – stąd ich popularność wśród najmłodszych internautów. Rejestrując  się podają oni wiele informacji o sobie, są też zwykle ufni w rozmowach z obcymi. Komunikatory, zwłaszcza tekstowe, są podstawowym  narzędziem oswajania ofiar przez pedofilów, co może budzić niepokój.

·  IRC– usługa umożliwiająca łączenie się za pomocą odpowiedniego programu – z kanałami tematycznymi, w których można rozmawiać  z wieloma przebywającymi tam osobami jednocześnie. Stopniowo traci popularność na korzyść czatów.

·   Czaty  te ogólnodostępne, w serwisach czatowych lub portalach służą do nawiązywania kontaktów. Przeciwnicy czatów wskazują  na panujący tam brak kultury, wywoływany m.in. podwyższonym  poczuciem anonimowości.

·   Listy dyskusyjne i grupy dyskusyjne – grupy tematyczne, w których prowadzi się rozmowy za pośrednictwem poczty elektronicznej

·   P2P (peer to peer) – system wymiany plików między użytkownikami Internetu, wykorzystujący specjalne programy. Sama idea jest dobra. Niestety, technologia ta jest wykorzystywana głównie do wymiany (również treści nielegalnych) łamiącej prawa autorskie.

Nękanie w Internecie

Wielu użytkowników dopuszcza się w Internecie zachowań, których powstydziliby się w innej sytuacji. Wulgarne słownictwo pojawiające się na internetowych czatach czy nieprzyjemne żarty otrzymywane w komunikatorach, których autorami często są dzieci i młodzież, zastąpiły dawne dowcipy telefoniczne, gwarantując większe poczucie anonimowości. Oczywiście anonimowość w Internecie jest tylko pozorna i jeżeli dojdzie do zgłoszenia poważnego naruszenia regulaminu lub prawa, właściciel serwisu lub policja zajmują się ściganiem sprawcy.

Nie należy odpowiadać na zaczepki, bo reakcja tylko zachęci sprawcę do dalszego działania. Najlepszym sposobem na pozbycie się natręta jest doniesienie o jego zachowaniu dostawcy Internetu, z którego usług korzysta nękająca nas osoba (możesz go zidentyfikować na podstawie unikatowego numeru IP), administratorowi serwera konta pocztowego,
z którego został wysłany niepożądany e-mail lub administracji komunikatora.

 

Zasady bezpieczeństwa przy kontaktach w Sieci i spotkaniach w świecie rzeczywistym z osobami znanymi jedynie z Internetu:

1. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz też w tej sprawie skontaktować się z Helpline.org.pl dzwoniąc pod bezpłatny numer tel.: 0 800 100 100
2. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem,   internetową ksywką.
3.  Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
4. Nigdy wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
5. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
6. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i  mieć wobec ciebie złe zamiary.
7. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
8. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji. 
9. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.
10. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
11. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
12.  Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
13. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
14. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
15.  Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
16. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
17. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jakie proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
18. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.
19.

Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

 
Pomoc

Fundacja Dzieci Niczyje

ul. Walecznych 59

03-926 Warszawa

tel: (022) 672 65 86

Możesz skontaktować się z Helpline. org. pl dzwoniąc pod bezpłatny numer

tel.0 800 100 100

e-mail: edukacja@fdn.pl , www.fdn.pl , www.sieciaki.pl , www.dbi.pl